Jak udělat prezentaci

... hezky od začátku

Žádný strach. Každá prezentace vyžaduje úsilí, ale zvládnete to. Sepsali jsme Vám, pár otázek, na které je důležité si předem ujasnit odpověď, pár tipů které je dobré mít na paměti a 5 kroků k prezentaci. A ještě bonus na závěr.

Začneme pár otázkami, které by bylo dobré si dopředu ujasnit...

 • Jak dlouhá má vaše prezentace být?
 • Proč na vaši prezentaci posluchači přišli? Co si chtějí odnést? Jaké jsou jejich potřeby?
 • Kdo jsou vaši posluchači? Jaká je jejich pozice? Jsou to muži nebo ženy? Jakého věku? Klienti, management, kolegové?
 • Jsou vaši posluchači spíše laici nebo odborníci? Co už vědí? Třeba na škále od 1 do 10, kde je posluchač, který toho ví o tématu nejméně a kde je posluchač, který toho ví nejvíce.
 • A kde jste na škále vy?

Tady je pár tipů

 • Během přípravy prezentace neustále dbejte na její cíl.
 • Buďte svůj / svá. Lidé milují autenticitu.
 • Pozor na to, že co vám je naprosto jasné nemusí vaši posluchači znát. Posluchače nechcete zmást příliš odborným výkladem ani nudit trivialitami.
 • Dobře si rozvrhněte čas. Určitě si celou prezentaci vyzkoušejte nanečisto.

5 kroků k prezentaci (určitě ne jednoduchých kroků)

Velkou chybou, kterou dělá většina lidí když chce vytvořit prezentaci je, že jako první otevřou Powerpoint nebo jiný software na tvorbu slajdů. Lidé přišli na přednášku, ne na promítání. Nejdřív si tedy rozmyslete co budete říkat a teprve potom vytvořte slajdy. Také si tím ušetříte několikeré předělávání slajdů.

 1. Stanovte si cíl prezentace. S čím má posluchač odejít. Ideálně by to měla být 1 stěžejní myšlenka. Cíl prezentace na blogu
 2. Vytvořte začátek a konec. To jsou 2 nejdůležitější body vaší prezentace, dejte si na nich opravdu záležet. Cílem začátku je zaujmout, cílem závěru je zdůraznit váš cíl, tak aby s ním opravdu odcházeli a ještě ho chtěli naplnit. Více o začátku a konci prezentace.
 3. Na základě toho, co Vaši posluchači již znají, vymezte oblast, o které budete mluvit. Tak nějak "kde se teď společně nacházíte". Můžete říkat co to je, ale i co o není.
 4. Po logických krůčcích posouvejte posluchače od začátku k tomu, co chcete sdělit. Každý krok ideálně ilustrujte příkladem, příběhem nebo metaforou.
 5. Vyhažte z prezentace všechno, co není důležité pro to aby posluchač porozuměl a přijmul to co chcete říct. Vždycky se něco takového najde. Ve skvělé prezenaci nic neschází, ale také naprosto nic nepřebývá.

Až budete mít prezentaci vytvořenou, je potřeba ji vypilovat. Natrénujte si ji. Řekněte ji někomu jinému a dostaňte zpětnou vazbu. Nebo se natočte na video. Já vím, je to nepříjemné se koukat sám na sebe, ale umožní vám to vychytat spoustu much. Když vám něco bude znít blbě, pravděpodobně to tak budou vnímat i diváci.

Bonus 1: Prezentace v powerpointu nebo jiném software

 • Nehledejte ideální software. Ať už je to powerpoint, Keynote nebo Prezi. Záleží na tom velmi málo.
 • Cílem slajdů není sdělit informaci, ale vizuálně doprovázet vaše sdělení a zlepšit zapamatování pomocí asociace toho co říkáte s nějakým obrazem či jedním slovem.
 • Přečtěte si více na našem blogu Jak má vypadat prezentace

Bonus 2: Co během prezentace